Aktualności

21.08.2019

Studio Metrage koproducentem nowego filmu Agnieszki Holland

Wojciech Gostomczyk prezes Studio Metrage, Janusz Bogaczyk współwłaściciel, oraz Janusz Hetman dyrektor kreatywny, gościli w Czechach...

Film „Szarlatan” opowiada o słynnym czeskim uzdrowicielu, Janie Mikolášku (gra go aktor Ivan Trojan), specjalizującym się w uprawie ziół leczniczych. Mikolášek to człowiek głęboko wierzący, obdarzony wielką intuicją. Pacjentami słynnego uzdrowiciela, który w ciągu roku pomagał tysiącom chorych, byli m. in. prezydent Tomáš G. Masaryk, aktorka Olga Scheinpflugová, malarz i grafik Max Švabinský. Medyczny samouk z Hradečna leczył również króla Jerzego VI, ojca przyszłej królowej Elżbiety II.

Film Holland to historia człowieka, który ma niezwykły dar, będący jednocześnie jego przekleństwem. Po wojnie Mikolášek uzdrowił bowiem także Antonína Zápotockiego, przyszłego komunistycznego premiera i prezydenta Czechosłowacji, któremu groziła amputacja nogi. Dopiero po śmierci notabla nowe władze wtrąciły po wykonstruowanym procesie (1959) cieszącego się dotąd protekcją głowy państwa uzdrowiciela do więzienia i skonfiskowały cały jego majątek.

Główna akcja filmu będzie się rozgrywać w latach 50. XX wieku i według słów Marka Epsteina, autora scenariusza, opowie o zderzeniu Mikoláška z machiną komunistycznego systemu. Muzykę do „Szarlatana” skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Zdjęcia trwają w Pradze, zakończą się najpóźniej jesienią. Premiera europejskiej koprodukcji jest wstępnie zapowiedziana na 2020 rok.

Koproducentem filmu jest Studio Metrage.

Powrót

13.09.2019 Oświadczenie w sprawie dofinansowania przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej filmu „Wesele 2” Wojciecha Smarzowskiego

W nawiązaniu do artykułu „Wesele 2. Wniosek Smarzowskiego o dotację od PISF musi zostać ponownie rozpatrzony” opublikowanego na łamach portalu Gazeta.pl.

21.08.2019 Studio Metrage producentem nowego filmu Wojtka Smarzowskiego

Trwają intensywne prace nad filmem „Wesele 2”, nowym obrazem reżysera Wojtka Smarzowskiego. Producentem filmu jest Studio Metrage, budżet wyniesie ponad 25 mln zł.

21.08.2019 Studio Metrage koproducentem nowego filmu Agnieszki Holland

Wojciech Gostomczyk prezes Studio Metrage, Janusz Bogaczyk współwłaściciel, oraz Janusz Hetman dyrektor kreatywny, gościli w Czechach...