Aktualności

13.09.2019

Oświadczenie w sprawie dofinansowania przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej filmu „Wesele 2” Wojciecha Smarzowskiego

W nawiązaniu do artykułu „Wesele 2. Wniosek Smarzowskiego o dotację od PISF musi zostać ponownie rozpatrzony” opublikowanego na łamach portalu Gazeta.pl.

Artykuł został opublikowany 2 września 2019 2 i dostępny pod linkiem: http://kultura.gazeta.pl/…/7,114438,25147294,wesele-2-wnios… Autora, dziennikarza pod pseudonimem „mpi”, uprzejmie proszę o opublikowanie oświadczenia producenta filmu Studio Metrage.

Jesteśmy wdzięczni za zainteresowanie nowym filmem Wojtka Smarzowskiego, jednak część informacji zawartych w publikacji nie do końca oddaje stan faktyczny, a nawet wprowadza czytelników w błąd. 

Już we wstępie autor cytując przedstawiciela Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej podaje nieścisłą informację, iż „film potrzebuje opinii historyka, a z jego twórcami nie było możliwości dialogu". Dalej czytamy: „Zastępca rzecznika prasowego PISF-u przekazał nam, że zgodnie z wytycznymi Instytutu na rok 2019 przy składaniu wniosku o dotację "wymagane jest złożenie opinii historyka specjalisty w zakresie zbadania, czy przedstawione w scenariuszu wydarzenia są zasadniczo zgodne z faktami historycznymi". Okazuje się, że takiej opinii zabrakło. To nie jedyny kłopot - twórcy "Wesela 2" nie pojawili się na "pitchingu", czyli spotkaniu prezentującym projekt i jego główne założenia potencjalnym producentom.”

W rzeczywistości projekt filmu pod roboczym tytułem „Wesele 2” został złożony do PISF w sesji 1/2019, a załącznikiem do wniosku była opinia historyka prof. dr hab. Andrzeja Żbikowskiego. Trudno więc zgodzić się z zarzutem, iż film takiej opinii nie posiadał. Następnie projekt został skierowany, decyzją przewodniczącego komisji Pawła Pawlikowskiego, do II etapu obrad. Przedstawiciel producenta został wtedy poinformowany o konieczności dostarczenia kolejnej opinii historycznej, PISF wskazał konkretnego eksperta – prof. Andrzeja Paczkowskiego. Jako producenci natychmiast zleciliśmy taką opinię i 16 kwietnia 2019 dostarczyliśmy ją do PISF. Żeby spełnić wysokie kryteria rzetelności poprosiliśmy o opinię również trzeciego eksperta – historyka dr Krzysztofa Persaka. 

Projekt, mimo pozytywnej rekomendacji ekspertów PISF i załączonych opinii historyków (w tym wskazanego przez Instytut Andrzeja Paczkowskiego), został skierowany do ponownego rozpatrzenia bez podania uzasadnienia tej decyzji. 
W odpowiedzi na pismo informujące nas od tej decyzji prosiliśmy PISF na piśmie (dwukrotnie) o udzielenie wskazówek co do dalszego procedowania projektu; uzasadnienie merytoryczne decyzji dyrektora PISF; podanie definicji opinii historycznej oraz powodów odrzucenie przez Instytut opinii przedstawionej przez Studio Metrage.

Powrót

13.09.2019 Oświadczenie w sprawie dofinansowania przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej filmu „Wesele 2” Wojciecha Smarzowskiego

W nawiązaniu do artykułu „Wesele 2. Wniosek Smarzowskiego o dotację od PISF musi zostać ponownie rozpatrzony” opublikowanego na łamach portalu Gazeta.pl.

21.08.2019 Studio Metrage producentem nowego filmu Wojtka Smarzowskiego

Trwają intensywne prace nad filmem „Wesele 2”, nowym obrazem reżysera Wojtka Smarzowskiego. Producentem filmu jest Studio Metrage, budżet wyniesie ponad 25 mln zł.

21.08.2019 Studio Metrage koproducentem nowego filmu Agnieszki Holland

Wojciech Gostomczyk prezes Studio Metrage, Janusz Bogaczyk współwłaściciel, oraz Janusz Hetman dyrektor kreatywny, gościli w Czechach...